kulak çorbası

DÖNDÜM

Hemde de dönüş 180 derece dermişim. Iyy ne gıcık bir laf. Söylediğime inanamıyorum.

Neyse konu neydi. Ha ben dönmüştüm.hatırladım hafta içi dersten sonra kilis’e seminere gitmiştim, akşam eve geç gelmiştim, hafta sonu da iskenderuna ve kırıkhan’ gitmiş Pazar akşamı eve dönmüştüm.anladınız herhalde  Yoğunluk amneziyi   tetikliyor.

Canlarım eve annemle döndüm.annem tam bir dişi gestapo. (allahım annem umarım bu yazıyı okumaz.) ( allahım tekrar ben umarım bu yazıyı teyzoşum okuyupta anneme söylemez.)

(allahım bidaha ben bir duam daha var ve bu en önemlisi: onu birazcık ama çok azıcık  ihmal ediyorum diye blog dünyasına gıcık olan kocam umarım bu yazıyı okuyupta bire bin katarak anneme anlatmaz.çünki beni anneme şikayet etmek onun en zevk aldığı şey.)

İnsan annesinden neden korkar: buyurun size haftanın polemiği Hıncalım. Haşmetim.ve olmzsa olmazım. Ermanım Toroğlum meydan sizin buyurun. Siz orda tartışırken ben kendi sebeplerimi sıralayayım.

 

Madde 1.kızım genemi çamaşır suyu bak astım oldun hala akıllanmıyorsun. Bak kaynanana hep bu astım ilaçları kemik erimesi yaptı. Bu kimyasalları bırak artık……75 dakika.

 

Madde 2. şu fasulyeyi istediniz yaptım. Hiç yemediniz.çocuk gibi istiyorsunuz hepsini ben yiyorum bak bu doğal bahçede yetiştirdim. şu erikler en güçlü anti oksidanmış biraz daha ye bakim. aldığınız zehirleri atarsınız. …..( tam 45 dakika)

 

Madde3. kızım üstüne bir şeyler giy hava soğuk. Altında atlet varmı bakim.incecik geziyorsun. Sen fark etmezsin ama üşürsün kızım.( 33 yaşımdayım ve hala üşüdüğümü fark etmiyorum!!!!!!!!) ………….20 dakika.

 

Madde4. kızım silme şu evi artık hergün ev mi silinir. Gereksiz yere yoruyorsun kendini ondan sonra gerekli işleri yapacak halin kalmıyor. Ölü gibi yatıyorsun……60 dakika

 

Made 5yinemi hamur işi yiyorsunuz zararlı yavrum onları yapmayın artık hem masraflı hem zararlı siz daha kendinizi zararlı şeylerden  koruyamıyorsunuz. Bide anne olacaksınız……15 dakika.

 

Madde 6 daha bilgisayarın başındamısın kapat artık göz kuruluğu yapıyor. Hemde radyasyon alıyorsun televizyon. Telefon hepsi zararlı……25 dakika

 

Madde7 aaaaaaaaaaa saat kaç olmuş( saat 10) yatıp dinlenmeniz lazım bütün gün yoruluyorsunuz hasta olursunuz valla yorgunluktan… bu fazla uzun sürmüyor çünki biz hemen yatıyoruz.

 

Daha bunun gibi çokkkk madde var arkadaşlar ama ben yazamicam. Çünki vaktim yok.annem

Biraz uzandı kalkmadan bitirmem lazım(bakınız. Madde 6)

 

 Canım annem benim bizede iyilik yaramaz .aslada yaramicak hep annemizden şikayet edeceğiz ama aynı uyarıları  bizde çocuklarımıza yapacağız.

Ben aslında bugün pastalarımı yayınlayacaktım. Ama annemden bu kadar söz edipde pasta yemek ters geldi bende çorba yapmaya karar verdim.

 

KULAK ÇORBASI

Bu çorba eskiden bizim düğünlerde yapılırdı. Kına gecesi bitince yaşlı kadınlar oturur sabaha kadar mantı yapardı.( gençler uyurdu çünki sabaha halay çekecekler dinlenmeleri lazım)

Ne adil bir işbölümü değimli?

Bu çorbayı küçükken oğluma yediremezdim ben kulak yemem diye ağlardı.bu arada çorbanın adı niye kulak çorbası acaba şimdi merak ettim.

bu çorbaya şişbörek diyenlerde var.ama şiş börek tuzluyoğurtla pişiyor.

Malzemeler  tahminidir. Siz ayarlarsınız artık

 

 

MALZEMELER

2 su bardağı Mantı

½  su bardağı Pirinç

1 su bardağı haşlanmış  Nohut

Domates ve biber salçası

Limon veya nar ekşisi

istenirse kuru nane

 

YAPILIŞI

Önce anneniz geldiğinde yapıp dolaba attığımız mantıları çıkarıyoruz .bir tencerede domates salçasıyla pirinçleri haşlıyoruz. Mantıları ve nohutu ekleyerek mantılar pişinceye kadar bekleyip  ocağı kapatıyoruz. Tavada biber salçasını yakıp çorbanın üzerine döküyoruz.bir parça hamur yoğurup mantıdan artan hamurda olabilir.elimizle ince rulo yapıp bıçakla kesiyoruz. Ayrı bir tavada hamur parçalarını kızartarak kıtır yapıyoruz.kıtırları daha önceden kızartıp soğutursak  hemen yumuşamicaktır. çorbanın ekşisini ilave edip en son servis yaparken kıtırları tabakların üzerine paylaştırıyoruz.

Kayınbabam içine sarımsak koymamı istemişti.öyle paça gibi oluyormuş.bende iki tencerede yaptım. Ama sarımsaklı benim hoşuma gitmedi onlar sarımsaklıdan yedi ben sarımsaksızdan .( tekerleme gibi oldu)

 

Mutlaka bu çorbayı deneyin.pişman olmazsınız.

 

NOT 1. Bu yazıyı önceden yazmıştım ama yayınlamak için annemin gitmesini bekledim. Annemin okuma ihtimalinden korktum.

 

NOT 2. Yakında tatile çıkacağım için bu aralar blogda çok vakit geçiriyor olacağım. Her an gelebilirim.

 

NOT 3.yine aynı sebepten dolayı yazılarımda sık aralıklarla yayınlanacaktır.bilginiz olsun sık sık uğrayın  Bekliyorum anacım.

 

NOT 4. tatile çıkıyorum deyince öööööle hemen sevinmeyin internet cafe mafe ben bulur sizi taciz etmeye devam ederim.bu zevkten mahrum olmaya hiç niyetim yok.

 

NOT 5 .Son iki yazıdır sizleri düşündüğüm için not yazmıyordum. Ama birinizde çıkıp arkadaşım işkence kısa sürmüş not yazmamışsın teşekkür ederiz demediniz. O yüzden iyi olmaktan vazgeçtim. Cadılığa devam siz sürmenaj olana kadar not yazıcam oh olsun işte.

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !